Paphiopedilum fowliei
Synonim: Paphiopedilum hennisianum (Wood) Fowlie var. fowliei (Birk) Cribb
Występowanie:
Filipiny. Odkryte na południowo-wschodniej części wyspy Palawan w pobliżu Brooke's Point na wysokości 600-950 m npm. Rosną w liściastej ściółce na skałach wapiennych. Pomimo iż rosną na stanowiskach odsłoniętych, rzadko narażone są na bezpośrednią operację promieni słonecznych.
Klimat:
Zanotowane skrajne temperatury to 31°C i 14°C. Średnia wilgotność ponad 80% przez cały rok. Opady deszczu wynoszą od 25 mm w lutym do około 190 mm latem i jesienią. Średnia temperatura (dzień/noc) to 27/19°C przez cały rok. Okres kwitnienia: Od lutego do maja, z największym nasileniem w marcu.
Uwagi dotyczące hybryd:
Ilość chromosomów wynosi 2n = 36.
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Średniej wielkości storczyk naziemny odróżniający się od innych przedstawicieli tego rodzaju niebieskozielonymi liśćmi, mniejszymi kwiatami z węższymi, odgiętymi płatkami bocznymi z dużą ilością brodawek na obrzeżach i dłuższymi bocznymi ząbkami na szczycie. Tworzący kępy storczyk naziemny średniej wielkości. Roślina o wzroście sympodialnym i wysokości 20 cm.
Pseudobulwy/łodyga:
Raczej krótka łodyga jest otoczona zachodzącymi na siebie, złożonymi podłużnie liśćmi.
Liście:
Liście mają 10-14 cm długości i 2,5-3,5 cm szerokości. Na każdym przyroście znajduje się 4-5 wąskich eliptycznych, osadzonych naprzemianlegle liści. Rozpostarte, łukowate lub wyprostowane liście są nieco zaostrzone na końcach i mają trzy ząbki na szczycie. Wzdłuż nerwu środkowego na wierzchniej stronie znajduje się rowek, który pogłębia się w kierunku podstawy liścia. Nieco zwężające się ku podstawie liście są złożone wzdłuż nerwu środkowego i u podstawy ciasno na siebie zachodzą. Na górnej powierzchni liście są ciemno lub jasno niebieskozielone i mają wzory ułożone w niewyraźną szachownicę, natomiast ich spodnia strona jest jednolicie jasnozielona. Dolne brzegi są z rzadka owłosione.
Kwiatostan:
Długości 20-28 cm. Wzniesiona szypułka jest bladopurpurowa i pokryta krótkimi, sztywnymi włoskami. Kwiaty długości 3,6-6,6 cm wyrastają na zielonej, przechodzącej w purpurową w kierunku wierzchołka, szypułkowatej zalążni pokrytej krótkimi, sztywnymi włoskami.
Kwiaty:
1 na pęd kwiatowy.Białe płatki boczne są pokryte podłużnymi żyłkami koloru zielonego i purpurowego, mają czarne plamki na brzegach w kierunku środka i są bardziej lub mniej oblane purpurą, zwłaszcza w kierunku końców. Duża, workowata warżka jest rdzawozielona, oblana gdzieniegdzie purpurą. Wzniesiony, jajowatego kształtu płatek środkowy ma długość 4-6 cm i szerokość 3-4 cm. Wklęsły w kierunku wierzchołka płatek środkowy ma bardziej lub mniej wygięty ostry koniec, którego brzegi zawijają się do góry. Wklęsły, eliptycznego kształtu płatek dolny ma długość 2,8-3,0 cm i szerokość 1,2-2,0 cm. Nieco paskowate płatki okółka wewnętrznego mają 4,6-6,0 cm długości i ok. 1,0-1,4 cm szerokości. Są kształtu litery S, rozłożone poziomo u podstawy, zakrzywione do dołu na około 40% długości, a następnie ponownie zakrzywione i przechodzące do poziomu przy zaokrąglonych końcach. Są owłosione z czarnymi kropkami wzdłuż brzegów. Brzegi dolne bliżej końca są lekko skręcone do przodu. Warżka ma 4,5-5,0 cm długości i 2,3-2,8 cm szerokości. Jest owłosiona na brzegach wewnętrznych, jej boczne płatki są zakrzywione i pokryte brodawkami. Prętosłup ma długość 0,6 cm. Nachylona pod kątem podstawa komory pyłkowej jest jajowatego, uszkowatego kształtu. Ma długość 0,8-1,0 cm i szerokość 0,7-1,0 cm. Rdzawozielona z ciemniejszym żyłkowaniem, pokryta włoskami, ma na szczycie trzy wydłużone, sierpowatego kształtu postrzępione zęby.
 Foto: © Libor Jankovsky. Wszelkie prawa zastrzeżone
Tłumaczenie: Agnieszka Kleczkowska |